stomatologia zabrze - O stomatologii

gabinet dentystyczny zabrze

O leczeniu próchnicy zębów

Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieże

stomatologia zabrze - O stomatologii gabinet dentystyczny zabrze
nie powikłaniom.

Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty.

W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.

Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem. Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w


Przyczyny powstawania próchnicy

Za podstawową przyczynę powstawania próchnicy uznaje się jedzenie słodkości połączone z nieregularnym szczotkowaniem zębów. Natomiast powstawaniu przebarwień na zębach sprzyja częste picie kawy oraz palenie papierosów. Dlatego najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy jest częste mycie zębów i stosowanie odpowiednich nici dentystycznych w celu usuwania z zębów resztek pokarmów. Natomiast zapobieganiu powstawania próchnicy służą częste przeglądy dentystyczne, w czasie których dentysta będzie mógł nie tylko ocenić stan uzębienia swojego pacjenta, ale też doradzić mu, jakich past do zębów powinien używać żeby dobrze dbać o zęby. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu problemów z zębami będzie mógł również rozpocząć w razie potrzeby właściwe leczenie.

Zachowaniu zębów w dobrym stanie służy przede wszystkim regularne ich szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznej. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, żeby kupować dobre pasty do zębów i płyny do płukania ust. Ważne jest także, aby wieczorami nie zajadać się słodkościami i nie jeść już po umyciu zębów. Jednak trzeba pamiętać, że nawet najlepiej wyglądające zęby z czasem mogą się psuć, dlatego każdy powinien często chodzić do dentysty i poddawać się przeglądowi dentystycznemu. Dentystyczne leczenie zapobiegawcze najpierw może polegać na bezbolesnym leczeniu ozonem, a następnie na wypełnianiu niewielkich ubytków, a dzięki temu pacjentowi uda się uniknąć leczenia kanałowego. Nie będzie musiał także spędzać u dentysty długich godzin.


Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny ? zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów.

Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

Zabieg usunięcia kamienia nazębnego u psa wykonywany metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą piezoelektrycznych i magnetostrykcyjnych metod ultradźwiękowych.

W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj posiada on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów, która pogłębia się jeszcze przy spożywaniu np. kawy i herbaty lub też wdychaniu dymu papierosowego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_naz%C4%99bny