Nowe podejście w 2020 jak leczyć zęby - O stomatologii

Dobry stomatolog Zabrze

Zawód dentysta

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Nowe podejście w 2020 jak  leczyć zęby - O stomatologii Dobry stomatolog Zabrze


Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


Dieta powinna być uboga w cukier

Zdrowe i piękne zęby dodają pewności siebie i mają znaczący wpływ na samoocenę. Warto dbać o zęby dzieci już od najmłodszych lat, aby zapobiec rozwojowi próchnicy i innych schorzeń.
Aby zapobiec próchnicy należy wystrzegać się oblizywania łyżeczki dziecka i smoczka. Dieta powinna być uboga w cukier, który bardzo szybko niszczy zęby.
Doświadczony stomatolog zazwyczaj zaleca wizytę adaptacyjną w przypadku kilkuletnich dzieci.
W czasie takiej wizyty dentysta opowiada maluchowi o swojej pracy i zapoznaje je z narzędziami, które używane są podczas leczenia i pielęgnacji zębów. Kolorowy fartuch stomatologa wzbudza zainteresowanie u małego pacjenta.
Po udanej wizycie dziecko zwykle otrzymuje drobny upominek w postaci naklejki lub kolorowej szczoteczki do zębów. Nagradzanie jest skuteczną zachętą dla dziecka.
Nowoczesny gabinet dentystyczny jest bardzo przyjemny i komfortowy. W poczekalni zazwyczaj znajduje się kącik dla dzieci, który znacząco pomaga obniżyć stres związany z wizytą.
Gdy zęby dziecka są krzywe warto udać się na wizytę do ortodonty. U małych dzieci często wystarczające jest zastosowanie aparatu ruchomego, który w krótkim czasie potrafi zlikwidować wadę zgryzu.
Taki aparat można zakładać jedynie na noc bądź po szkole. Jest to doskonała alternatywa dla aparatu stałego.
Kiedy u dziecka pojawią się stałe zęby warto przeprowadzić zabieg fluoryzacji, który sprawi że zęby będą odporniejsze na próchnicę i mocniejsze. Koszt takiego zabiegu to kwota zaledwie kilkudziesięciu złotych.


Nie ma sposobu aby dotknięty dentofobią pacjent poddał

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.


Osoby z silnym bólem zęba muszą

Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.

Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.

Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.


Bo posiada on wszelkie uprawnienia do

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


Niemałe znaczenie ma stan naszej jamy

Wiele osób stara się bardzo o siebie dbać. Myślimy o tym, aby nasza fryzura, ubiór i makijaż były dopasowane do okazji. Nie mniej ważne jest to, jak pielęgnujemy swój organizm od środka. Niemałe znaczenie ma stan naszej jamy ustnej i dlatego regularnie chodzimy do stomatologa.

Jaki wybrać gabinet dentystyczny, aby czuć się w nim naprawdę dobrze? Okazuje się, że jest to ważna sprawa, aby lekarz był sympatyczny i dobrze rozumiał nasze potrzeby. Wtedy jest nam znacznie łatwiej zapisywać się na kolejne wizyty. Czasem nasze zęby wymagają długotrwałego leczenia. Być może jest to wynik naszych zaniedbań lub po prostu zęby zaczęły nam się psuć z powodu innych chorów. Często mamy, które długo karmią swoje dzieci piersią, mówią że bardzo popsuły im się zęby. Może być to rezultat długiej laktacji, czyli pobierania z organizmu wszystkich wartości odżywczych dla dobra małego dziecka. Dobry dentysta podpowie nam, jakie metody leczenie będą dla nas najbardziej odpowiednie. Nie należy oszczędzać na zdrowiu.