Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - O stomatologii

Leczenie zębów pod mikroskopem Bytom

Dieta, a wpływ na kondycję zębów


Często w mediach słyszy się reklamy danego produktu spożywczego lub suplementu diety, który gwarantuje zdrowe, mocne włosy i paznokcie oraz gładką, jedwabistą skórę. Nasuwa się więc pytanie – czy dieta ma r

Czego używają obecnie dentyści? Nowe techniki w stomatologii - O stomatologii Leczenie zębów pod mikroskopem Bytom
ównież wpływ na kondycje zębów? Prawdą jest, że dobrze dobrana i zbilansowana dieta ma ogromny pozytywny wpływ na cały organizm, nie powinno więc dziwić, że dotyczy to też zębów. Jest cała masa produktów, które są szkodliwe dla szkliwa, przez co zęby stają się słabsze i bardziej podatne na próchnicę. Część produktów nie ma wpływu na kondycję zębów, ale mogą pozostawiać przebarwienia, jak np. kawa czy czarna herbata. Istnieje także grupa produktów mająca pozytywny wpływ na uzębienie, jak rooibos, który zawiera fluor, czy ziele czystka.


Profilaktyka chorób zębów


Każdy lekarz specjalista, niezależnie od działu medycyny, zawsze powie – lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego poleca się zadbanie o prawidłową profilaktykę. Co to jednak oznacza w rzeczywistości? Profilaktyka polega na szeregu działań wykonywanych w celu zachowania zdrowia. Jest kluczowa jeśli zależy nam na zdrowych, mocnych zębach i dziąsłach. Większość działań profilaktycznych możemy sami wprowadzić do naszego życia zaczynając od regularnego mycia zębów za pomocą dobrej szczoteczki oraz odpowiedniej pasty. Zaleca się także ograniczenie spożywania cukrów, zwłaszcza w postaci słodyczy i słodzonych napojów gazowanych. Warto również zadbać o regularne wizyty kontrolne u dentysty, najlepiej dwa razy w roku.



Niechęć przed wizytą u dentysty


Kto z nas nie drży na myśl o zbliżającej się wizycie u dentysty lub wie, że powinien się umówić na konsultację, ale ciągle odwleka to w czasie? Znacznie łatwiej policzyć osoby, które tak nie mają, dlatego że większość z nas ze strachem myśli o konieczności zobaczenia się ze stomatologiem, a kiedy przychodzi co do czego najchętniej byśmy gdzieś uciekli. Skąd taka obawa przed wizytą u dentysty? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że jeśli już decydujemy się na wizytę to z czystej konieczności – bo coś jest nie tak i boli. Zrozumiałe jest zatem, że będzie się to wiązać z nieprzyjemnymi zabiegami, takimi jak na przykład leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba. Boimy się także tego, co powie dentysta na temat kondycji naszego uzębienia.