t dziedziną z pogranicza stomatologii oraz chirurgii, a centrum jej zainteresowań stanowi operacyjne leczenie jamy ustnej. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu stomatologii oraz chirurgii, żeby był w stanie przeprowadzać wiele różnych zabiegów wymagających leczenia operacyjnego. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w świadczeniu usług z zakresu chirurgii stomatologicznej, jak na przykład w operacyjnym usuwaniu ósemek. Inną usługą wykonywaną w ramach chirurgii stomatologicznej jest mocowanie implantu, ewakuacja ropnia oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Chirurgia stomatologiczna jest jedną z najwcześniej powstałych specjalizacji stomatologicznych.
Wypełnienie zęba
Stomatologia zachowawcza jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, a jej głównym zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy zębów. Gabinet stomatologiczny oferuje leczenie próchnicy zębów za pomocą wypełnienia oraz leczenia kanałowego. Wypełnienie zęba jest najprostszą metodą leczenia próchnicy, jeśli tylko infekcja nie dotarła do miazgi zęba. Wypełnienie zęba, potocznie zwane plombą, jest specjalnym materiałem odbudowującym tkanki zęba. Dentysta stosuje wypełnienie do odbudowy tkanek utraconych na skutek próchnicy lub innych uszkodzeń. Materiały wykorzystywane do bezpośrednich wypełnień ubytków muszą być wysokiej jakości, dzięki czemu wypełnienie jest znacznie trwalsze. Dobry dentysta stosuje wysokiej jakości materiały do wypełnienia utraconych tkanek na skutek próchnicy zębów. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie stomatologicznym jest infekcja próchnicza, a najczęściej wykonywanym zabiegiem jest właśnie wypełnianie ubytków próchniczych odpowiednim materiałem.
Bóle zębów
W przypadku wystąpienia bólu zęba najlepiej jest jak najszybciej udać się do dentysty, ponieważ może to oznaczać poważną infekcję próchniczą. Dlaczego jednak w ogóle odczuwamy bóle zębów? Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak najczęstszym powodem jest próchnica zębów. Sam ból zębów może posiadać różne stopnie nasilenia, gdyż jest to subiektywnie nieprzyjemne czuciowo-emocjonalnie odczucie. Ból zębów bez wątpienia jest odczuciem bardzo niekomfortowym, jednak mimo to samo odczucie bólu pełni istotną rolę w organizmie, którą jest zaalarmowanie o pewnych występujących problemach. Gabinet stomatologiczny jest miejscem, gdzie powinniśmy się bezzwłocznie udać w przypadku odczuwania bólu zębów. Bóle zębów mogą być wywołane przez różnego rodzaju bodźce, które uaktywniają receptory bólowe na zakończeniach nerwowych. Bodźce, które wywołują ból zęba, mogą być mechaniczne, termiczne lub patofizjologiczne. Najczęstszą przyczyną patofizjologiczną bólu zębów jest postępująca infekcja próchnicza atakująca głębsze warstwy tkanki.
Ekstrakcja zęba
Ekstrakcja zęba to innymi słowy jego usunięcie, które następuje przy niemożności wyleczenia zęba zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabieg usunięcia zęba jest zaliczany do stomatologii chirurgicznej. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, więc usunięcie zęba jest jednym z zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalizacji. Zabieg ekstrakcji zęba musi być przeprowadzony w całkowicie sterylnych warunkach, żeby zapobiec wdaniu się w ranę infekcji. Usunięcie zęba jest zabiegiem wykonywanym w dwóch sytuacjach, a mianowicie wtedy, gdy ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego oraz wtedy, gdy ząb mógłby zniwelować leczenie ortodontyczne. Najczęściej usuwanymi chirurgicznie zębami są ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, ponieważ często posiadają zbyt mało miejsca, żeby właściwie wyrosnąć. Dentysta zajmujący się ekstrakcją zęba wykonuje zabieg pod znieczuleniem i w sposób jak najszybszy i jak najbardziej precyzyjny, żeby oszczędzić pacjentowi bólu oraz różnych powikłań.