2021 dobrym czasem aby leczyć zęby - O stomatologii

stomatolog zabrze

Wspomniane już regularne kontrole uzębienia pomogą

O tym, że należy dbać o zęby, nie trzeba chyba nikomu uświadamiać. Codzienne mycie zębów, używanie nici dentystycznych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami, a także regularne kontrole i wykonywanie odpowiednich

2021 dobrym czasem aby  leczyć zęby - O stomatologii stomatolog zabrze
zabiegów w miejscu, którym jest gabinet dentystyczny, pozwolą nam utrzymać białe i zdrowe zęby na wiele lat. Dentysta, czyli stomatolog najpierw sprawdza podczas wizyty stan naszych zębów, a później decyduje o tym, co należy zrobić - wstawić lub wymienić plombę, wyczyścić kamień nazębny, czy nawet być może usunąć zęba, który krzywo rośnie i jego leczenie nie jest możliwe. Tym jednak zajmuje się chirurg szczękowy i jeśli nasz stomatolog prowadzący nie ma takiej specjalizacji, na pewno będzie mógł nam polecić dobrego specjalistę w dziedzinie chirurgii dentystycznej. Wspomniane już regularne kontrole uzębienia pomogą nam w tym, aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się w naszej jamie ustnej i reagować, aby zapobiegać o wiele bardziej skomplikowanym zabiegom. Niestety niektórzy idą do lekarza wtedy, kiedy ząb boli tak, że nie można normalnie funkcjonować. To niestety znak, że należało zadbać o to wcześniej, bo dziura w zębie jest tak duża, że wymaga leczenia kanałowego, albo nawet usunięcia zęba. Dlatego właśnie regularne kontrole są tak ważne, żeby nie musieć doprowadzać się do rozwiązań ostatecznych.


Dlaczego należy zwalczać lęk przed dentystą?

Dla wielu osób lęk przed dentystą wydaje się czymś zupełnie normalnym. Nieraz mamy wrażenie, że dokucza on dosłownie wszystkim, dlatego nie uważamy, abyśmy sami musieli z nim jakkolwiek walczyć. Po prostu myślimy, że dentysta zawsze będzie wywoływać w nas strach. Nie przejmujemy się tym, że od czasu do czasu poboli nas jakiś ząb, bo wystarczy, ze zażyjemy kolorową tabletkę, a ból natychmiast ustępuje. Nie jest to jednak w żadnym wypadku skuteczna metoda leczenia. Jeżeli więc to strach blokuje nas przed zapisaniem się do dentysty, koniecznie musimy się z nim rozprawić. Jeśli nie zrobimy tego teraz, później będzie tylko gorzej, a stomatolog już do końca naszych dni będzie nas przerażać, co nie pomoże w dbaniu o higienę jamy ustnej.

Strach przed dentystą trzeba więc po prostu zwalczyć. Pamiętajmy, że żadne domowe czy naturalne metody nie są w stanie poradzić sobie w stu procentach z infekcjami i chorobami jamy ustnej. Nawet skrupulatna dbałość o zęby i specjalistyczne środki kosmetyczne nie zastąpią nam nigdy systematycznych wizyt kontrolnych. Gabinet dentystyczny to takie miejsce, które trzeba odwiedzać.


Jakimi cechami wyróżnia się dobry stomatolog?

Dobry dentysta powinien zawsze w taki sposób przeprowadzać wszelkiego rodzaju zabiegi, by leczenie zębów czy nawet standardowe wizyty kontrolne były jak najmniej nieprzyjemne dla pacjentów i nie wywoływały u nich uczucia dyskomfortu. Nieoczywistą cechą charakteryzującą najlepszych lekarzy jest komunikatywność, ściśle łącząca się z ogólną przyjazną postawą. Zazwyczaj strach bierze się z niewiedzy, z czego prawdopodobnie każdy doskonale zdaje sobie sprawę. Pacjenci obawiają się, że leczenie kanałowe będzie dla nich bolesne, bo nie mają pojęcia, na czym ono właściwie polega i ile trwa. Dobry stomatolog zawsze wszystko najpierw objaśni pacjentowi, zanim w ogóle przejdzie do przeprowadzania zabiegu. Rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości i zapewni pełne wsparcie na czas trwania wizyty.

Pacjent musi też dobrze czuć się w miejscu, w którym zajmuje się swoimi zębami. Nie tylko lekarz powinien wyróżniać się pewnymi kluczowymi cechami, ale także i sam gabinet dentystyczny. Musi być on placówką higieniczną, estetyczną i nowocześnie wyposażoną. W takim gabinecie każdy od razu poczuje się w miarę swobodnie.


Wiedzą że muszą dbać o swoje

Chyba nie ma na świecie osoby, która chodziłaby do dentysty z przyjemnością. Wszyscy robią to z obowiązku. Wiedzą, że muszą dbać o swoje zęby i wiedzą, że w tym pomoże im wyłącznie dobry gabinet dentystyczny. Dlaczego jednak to właśnie te wizyty medyczne należą do najbardziej nieprzyjemnych? Dlaczego nikt nie reaguje paniką na wiadomość o szczepieniu, podczas gdy na widok tych wszystkich narzędzi, które trzyma w dłoni dentysta, wiele osób dostaje ataku paniki? Skąd bierze się ten lęk i czy można go jakoś przełamać?

Zazwyczaj z wizytami stomatologicznymi wiążą się nieprzyjemne wspomnienia. To właśnie ze względu na nie każdy stara się unikać jak ognia kolejnych spotkań z dentystą. Strach jest jednak zwykle nieuzasadniony i irracjonalny. Narasta do olbrzymich rozmiarów wyłącznie w głowie, podczas gdy w rzeczywistości zwykle okazuje się później, że nie było czego się bać. Nadmierny stres, który towarzyszy niektórym zarówno przed, jak i w trakcie podobnych wizyt, w psychologii nazywany jest dentofobią. Cierpi na nią olbrzymia ilość osób. Warto by było więc ją pokonać, aby później już bez żadnych oporów przechodzić przez zabiegi, które przeprowadza stomatolog. Złe doświadczenia z przeszłości można przecież zastąpić tymi dobrymi.